Kripto Para

Almanya’dan Kripto Para Şirketlerine Yeni Zorunluluk: Bu Hamle Ne Anlama Geliyor?

Yazar: Coin Bilgi

Kripto paralar tüm dünyada popülaritesini arttırmaya devam ediyor. Avrupa Birliği üyeleri ise kripto paralar konusunda biraz temkinli. Öyle ki Almanya, kripto paralarla kara para aklamanın önüne geçilmesi için sektörde faaliyet gösteren şirketlere lisans alma zorunluluğu getirdi.

Almanya Kripto Paraları Finansal Enstürman Olarak Kabul Ediyor

Almanya’daki yeni düzenlemelerle birlikte ülkede faaliyet göstermek isteyen kripto para şirketlerinin lisans alması gerekecek. Cointelegraph Almanya’da yer alan habere göre söz konusu düzenlemeler gelecek yıl yürürlüğe girecek. Bu nedenle ülkede faaliyet gösteren kripto para borsalarının ve cüzdan hizmeti sağlayıcılarının şirketleri, operasyonlarını devam edebilmek için Federal Finansal Denetim Kurumu’ndan (BaFin) lisans almak zorunda kalacak. Kripto para düzenlemeleri, 1 Ocak 2020 itibarıyla Almanya’da kripto paraların devlet tarafından “finansal enstrüman” olarak kabul edilmesiyle resmen yürürlüğe girecek.

Kadir Has Üniversitesi öğretim üyesi ve Dijital Dönüşüm Derneği Başkanı İsmail Polat ise Almanya’nın bu hamlesiyle kripto paraları kontrol etmeye çalıştığını ancak bu çabasının kısa vadede işe yarayabileceğini ancak uzun vadede başarısız olacağını belirtti. Polat’a göre Facebook gibi devlerin bir bir kripto para sektörüne kayması da hükümetlerin işini zorlaştıracak. İsmail Hakkı Polat, küresel bir düzenleme yapmadan mevcut hantal finansal işleyişle kripto paralarla başa çıkmanın çok zor olduğunu savunuyor.

Libra İçin İnceleme Çağrısı

Almanya, geçtiğimiz ay Facebook’un duyurduğu kripto para birimi Libra’ya en erken tepki gösteren ülkeler arasında yer almıştı. Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz finansal düzenleyicileri sosyal medya devi Facebook’un Libra adlı kripto para birimini için inceleme çağrısında bulunmuştu. Scholz’a göre Libra tüketicilerin korunması ve euro bölgesinde potansiyel yıkım tehlikesi taşıyor.

Yerli Kripto Para

Geçtiğimiz ya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ise 2023 yılına kadar, başta ekonomi olmak üzere, birçok alanda izleyeceği politikaları barındıran kalkınma planına göre önümüzdeki dönemde Blockchain teknolojisi tabanlı merkez bankası destekli kripto para piyasaya süreceğini duyurmuş ve bu açıklama Türk kripto para topluluğunda büyük heyecan yaratmıştı.

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!


Bunlar da ilginizi çekebilir:


 

Yorum Yap