Kripto Para

Merkez Bankası’nın Kripto Para Hamlesi Mecliste Kabul Edildi

Yazar: Coin Bilgi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Blockchain tabanlı kripto para çıkaracağı haberini geçtiğimiz haftalarda Coinbilgi.net olarak tüm dünyaya ilk biz duyurmuştuk. Konuya ilişkin haberimizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 2023 yılına kadar, başta ekonomi olmak üzere, birçok alanda izleyeceği politikaları barındıran kalkınma planına göre önümüzdeki dönemde Blockchain teknolojisi tabanlı merkez bankası destekli kripto para piyasaya sürülecek.

Hamle Türkiye’yi Cazibe Merkezine Dönüştürecek

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye merkezli kripto para borsası Coiny’nin CEO’su Ayberk Kuday konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

On Birinci Kalkınma Planı’nda blockchain tabanlı dijital Merkez Bankası parasının uygulamaya koyulacağının yer almasını büyük bir heyecanla karşıladık. Ülkemizde dijital paraların kalkınmanın bir aracı olarak görülmesi ve bu yönde atılacak adımların belirlenmesini çok önemsiyoruz.

Hayata geçirilecek dijital para, Türkiye’yi cazibe merkezine dönüştürecektir. Bu süreçte Coiny olarak biz de üzerimize düşen sorumlulukları almak ve Merkez Bankası ile koordineli çalışmak için hazırız”

Türkiye’de kurumsal yapısı güçlü bir finansal sektörün oluşması için enstrüman çeşitliliğine gidilecek, Blockchain tabanlı dijital merkez bankası parası uygulamaya konulacak. 2019-2023 dönemini kapsayan On Birinci Kalkınma Planı’nda yer verilen mali piyasalara ilişkin hedefler arasında kripto para çıkartmak da bulunuyor.

Plan döneminde, İstanbul’un cazip bir küresel finans merkezi olma hedefini destekleyen, kurumsal yapısı güçlü bir finansal sektörün oluşturulması amaçlandı. Bunun için finansal aktörlerin reel sektörün finansmanındaki etkinliği artırılacak ve sektörün sermaye piyasasından ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) gözetimindeki banka dışı finansal kuruluşlardan fon kullanması özendirilecek.

TCMB Bir İlki Gerçekleştirecek

On Birinci Kalkınma Planı’nda yer alan hedeflere göre Türkiye, 2023 yılına kadar kendi kripto para birimini çıkartmış ve piyasaya sürmüş olacak. TCMB, bu hamlesiyle kendi kripto para birimini çıkaran gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında bir ilki teşkil edecek.

Borsa İstanbul’un geçtiğimiz aylarda attığı Blockchain hamlesinin ardından TCMB’nin kripto para çıkarma hamlesi, ülkemizin gelecekte bu yeni nesil teknolojilerin benimsenmesi konusunda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere öncülük edebileceğini gösteriyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yorum Yap